وبلاگ

لیست انواع پارچه مبل ( + 11 مدل ) عکس و توضیحات

انواع پارچه مبل

انواع پارچه در مبلمان : انواع پارچه رو مبلی را بشناسید

خواه در حال خرید مبلمان جدید و یا در حال تعویض روکش مناسب مبل مورد علاقه قدیمی باشید، انتخاب پارچه یکی از مهمترین گزینه هایی است که باید انجام دهید. با وجود گزینه های پارچه ای بسیار زیاد، انتخاب از میان انواع پارچه مبل می تواند کمی طاقت فرسا شود. رنگ و الگو ضروری است، اما حتی قبل از رسیدن به آن مرحله باید پارچه مناسب و متناسب با مبلمان، سبک زندگی و سبک های دکوراسیون داخلی مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

برای مبلمانی که شما وقت زیادی را برای نشستن روی آن می گذرانید، بافت مهم است. پارچه برای مبل و صندلی راحتی که هر روز استفاده می شود، باید راحت باشد. برای بررسی زبری، پارچه را روی بازو یا صورت خود امتحان کنید، پارچه زبر و سخت روی دست شما ممکن دچار خراشیدگی ظریف تری نشود.

صرف نظر از جایگاه و چیدمان مبل، انواع و اقسام پارچه برای روکش مبل وجود دارند. اینکه طرح، نقش و رنگ مورد نظر شما برای انتخاب پارچه مبل چه باشد، امری جدا از جنس و کیفیت پارچه است.

انواع پارچه مبل را بشناسید

فارغ از اینکه مبل شما در کجا قرار می گیرد، مثلا اتاق نشیمن، اتاق کار، در سالن انتظار مطب یا در فضایی آفتاب‌گیر، لازم است جنس پارچه به گونه ای انتخاب شود که به دلیل استفاده مکرر، خیلی زود دچار سایش و رنگ و رورفتگی نشود.

همچنین جنس پارچه جوری نباشد که گرد و غبار و پرز را به خود جذب کند. انتخاب بهتر پارچه ‌هایی ا‌ست که خاصیت ضد لک بودن دارند و در صورتی که با دست کثیف، ریختن آبمیوه یا چیز دیگری پارچه مبلمان لک شود، امکان تمیز شدن آنها و برگشتن به رنگ عادی وجود دارد.

در اینجا به معرفی انواع پارچه رو مبلی و خاصیت هرکدام می پردازیم تا بسته به جایگاه مبلمان، بتوانید پارچه مناسب را انتخاب کنید.

 پارچه با الیاف طبیعی

 • لنین

زود فرسوده می شود. همچنین به راحتی لک و چروک شده و به راحتی نیز شسته نمی‌شود. این پارچه برای محیط های رسمی و کم تردد مناسب است.

 • ابریشم

بسیار ظریف است و برای پارچه مبل انتخاب مناسبی نیست.

 • کتان

پارچه کتان، یک الیاف طبیعی که در میان انواع پارچه مبل فوق العاده قوی است. صاف، نرم و به طور طبیعی براق است. زود لک و چروک می‌شود، اما از لحاظ مقاومت و کیفیت، مقاومت خوبی در برار تغییر رنگ، نخ‌کش شدن یا سایش دارد. برای کشش بیشتر اغلب در مخلوط پنبه استفاده می شود. مخلوط های پنبه ای با بهترین کیفیت معمولاً حاوی حدود 45 تا 60 درصد پنبه هستند.

پارچه با الیاف طبیعی

 •  ویسکوز ریون

 این نوع پارچه ‌ها از خمیر کاغذ ساخته می‌شوند، در نتیجه مقاومت آنها در برابر آب بسیار کم است. اما جذب رطوبت بسیار بالایی دارند؛ نرم و لطیف هستند، ولی زود چروک می‌شوند. همچنین از لحاظ استحکام مقاومت بالایی دارند.

 • چرم

که خود شامل سه دسته کلی چرم طبیعی، چرم مصنوعی و چرم پارچه یا چرم تنفسی شده  به راحتی شستشو و تمیز می‌شود. در برابر خراشیدگی مقاومت بسیار پایینی دارد، اما در حالت کلی بسیار مقاوم است.

 • پشم

پارچه های پشمی در برابر نخ‌کش شدن، چروک، لکه و تغییر رنگ بسیار مقاوم هستند، اما برای شستشو و تماس با آب مناسب نیستند، زیرا حالت نمدی و سخت پیدا می‌کنند. برای الیاف طبیعی که از موی حیوانات به دست می آید، پشم گزینه ای با دوام برای پارچه مبلمان است. اما ممکن است به راحتی خراشیده شود و اگر مخلوط نشده باشد، تمیز کردن آن دشوار خواهد بود.

پارچه با الیاف مصنوعی

 •  آکریلیک

 ظاهر این الیاف شبیه الیاف پشم است؛ مانند پشم در برابر ساییدگی، چروک، تغییر رنگ و لک مقاوم است، اما ممکن است اگر کیفیت بافت آن بالا نباشد به مرور زبان پرز بیاندازد. جذب رطوبت پایینی دارد و بسیار نرم و سبک است.

 •  پلی‌استر

پلی استر به دلیل داشتن خواص خوب و بالا، به یکی از پرمصرف ترین الیاف مصنوعی تبدیل شده است. خاصیت کشسانی مناسب، مقاومت در برابر ساییدگی و چروک و حرارت، شستشوی آسان، مقاوم در برابر نخ ‌کش ‌شدن و جذب رطوبت کم از خواص خوب پلی‌استر هستند.

این الیاف دوده و گرد و خاک بیشتری جذب می‌کند، اما به دلیل ساده بودن شستشو و پاک شدن راحت آن، انتخاب مناسبی است.پلی استر پارچه ای مصنوعی با کارایی بالا است که به ندرت به تنهایی استفاده می شود و بیشتر اوقات همزمان با مواد طبیعی مانند پنبه و پشم به کار می رود. مخمل های پلی استر دوام بیشتری نسبت الیاف طبیعی دارند، اگرچه تمیز کردن آن بسیار دشوار است.

پارچه با الیاف مصنوعی

 •  نایلون

 این الیاف با مواد مصنوعی دیگر ترکیب می شود و باعث ایجاد بافت مقاوم می شود. استحکام الیاف نایلون بسیار زیاد است و همچنین در برابر سایش و چروک نیز مقاوم است.

 •  ریون

 ریون به اسم ابریشم مصنوعی نیز شناخته می شود. ظاهرش بیشتر شبیه ابریشم است، اما گاهی به دلیل بافت متقاوت شبیه کتان یا لنین به نظر می‌رسد. این پارچه مقاوم است اما بسیار زود چروک می‌شود.

 • میکروفیبر

ترکیبی از پلی استر، میکرو الیاف نرم تر از جیر است و تمیز کردن آن بسیار آسان تر است. از الیاف مصنوعی کاملا بافته شده ساخته می شود که در برابر رطوبت، دوام و مقاومت بالایی دارد.

با توجه به اینکه روکش مبل اغلب در تماس مستقیم با بدن نیست، بهتر است جهت داشتن مقاومت و دوام بیشتر از پارچه‌های الیاف مصنوعی استفاده شود، زیرا الیاف طبیعی دوام بسیار کمتری دارند. همچنین مقاومت آنها در برابر چروک و رطوبت، پایین است؛ نگهداری و شستشوی الیاف مصنوعی نیز به مراتب آسان ‌تر است.

به طور کلی در میان انواع پارچه مبل پارچه های مصنوعی دوام بیشتری نسبت به پارچه های طبیعی دارند، اما ممکن است بافت مورد نظر شما نباشد. اگر می خواهید پارچه ای طبیعی انتخاب کنید، چرم یا پارچه بهترین گزینه شماست. اگر تمایل داشته باشید، ترکیبی از پلی استر مناسب خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.