وبلاگ

ابعاد تخت خواب | آشنایی با ابعاد استاندارد + راهنمای اصولی انتخاب

ابعاد تخت خواب

برای داشتن ساعات خواب کافی و باکیفیت به بستری نیاز دارید که از هر نظر استاندارد و مناسب باشد. اولین قدم برای کسانی که به دنبال یک تخت خواب مناسب هستند، دقت به ابعاد تخت خواب است؛ که باید با توجه به سلیقه و نیاز شما انتخاب شود. تختخواب‌ ها در چندین شکل و سایز متفاوت تولید می‌شوند که از جمله آن‌ ها می‌توان به تخت نوزاد، تخت نوجوان، تخت تک‌ نفره و تخت دو نفره اشاره کرد.

غیر از این تختخواب‌ ها برای خانه‌ های جادار و لوکس، تخت‌ ها در ابعاد بزرگ‌ تری با نام‌ های تختخواب کینگ سایز، تختخواب ملکه، تختخواب سوپرکینگ و تختخواب امپراتور نیز تولید می‌شوند. در این مطلب با ابعاد استاندارد برخی از رایج‌ترین انواع تخت آشنا می‌شویم.

انواع تخت خواب از نظر ابعاد

تخت خواب‌ های نوزاد، تخت نوجوان، تک‌نفره و دو نفره متناسب با نیاز خریداران در بازار وجود دارند. ابعاد استاندارد تخت خواب‌ها در رده‌ های مختلف سنی تفاوت دارند. علاوه‌بر تخت، تشک‌ها نیز دارای سایزبندی مشابه هستند. برای مثال تشک سرویس خواب دو نفره اغلب به طول ۲ متر و عرض ۱۶۰ سانتی‌متر طراحی می‌شوند. ابعاد مختلف تخت‌های دونفره موجود، با اصطلاحاتی مانند دونفره کوچک، دونفره، کویین یا ملکه و کینگ شناخته شده‌اند. در ادامه رایج‌ترین سیستم سایزبندی تختخواب را بررسی می‌کنیم و راهنمای اندازه استاندارد تخت را برایتان شرح میدهیم.

ابعاد استاندارد تخت خواب کودکان

ابعاد استاندارد تخت خواب نوزاد

تخت خواب‌های نوزاد برای فرزندان ۱ تا ۴ سال مناسب هستند و تا وزن ۲۵ کیلوگرم را تحمل می‌کنند. در انتخاب تخت خواب یا گهواره نوزاد با ابعاد استاندارد، باید به منظور حفظ امنیت کودک به ارتفاع تخت نیز توجه داشت. گهواره نوزاد در ابعاد استاندارد به طول ۹۵ سانتی‌متر و به عرض حداقل ۴۸ سانتی‌ متر و حداکثر ۵۶ سانتی‌تر ساخته می‌شوند؛ همچنین حتما ارتفاع آن به ۷۷ سانتی‌متر می‌رسد؛ بنابراین باید خیلی کوتاه نباشد تا در استفاده از آن دچار مشکل نشوید و آن‌قدر هم بلند نباشد که با افزایش سن نوازد و پیشرفت‌های حرکتی، خطری فرزندتان را تهدید کند.

پیشنهاد می کنیم جهت خرید مبل تختخوابشو به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

ابعاد تخت خواب کودک و تخت خواب نوزاد – نوجوان

سایز تخت خواب با ابعاد استاندارد برای کودک، با توجه به قد و وزن‌ها آن‌ها متغیر است. به این علت که کودکان در این سن رشد‌ چشمگیری دارند، امروزه در بازار تخت‌هایی وجود دارند که به تخت‌خواب نوجوان نیز تبدیل می‌شود. تخت‌های دو منظوره به ابعاد ۱۳۰ سانتی متر طول، ۷۰ سانتی‌متر عرض و ۳۵ سانتی‌متر ارتفاع ساخته شده‌اند.

ابعاد تخت خواب کودک

آن‌ها با برداشتن چند بخش و شل و سفت کردن چند پیچ کوچک، به تخت خواب نوجوان تبدیل می‌شود. یکی از هوشمندانه‌ترین محصولات که در این زمینه تخت خواب نوازد-نوجوان است، زیرا که کودک شما می‌تواند تا ۱۳ سالگی بر روی این نوع تخت، استراحن کند.

ابعاد تخت خواب تک‌ نفره (تخت جوان)

یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ ترین مدل تخت‌ های تک‌نفره تخت‌ هایی هستند که ۱۹۰ تا ۲۰۰ سانتی‌متر طول و ۱۲۲ سانتی‌متر عرض دارند. بر روی این تخت‌ها یک تشک  با ضخامت حدود ۱۵ سانتی‌متر قرار می‌گیرد. اما نوجوانان در سنین بلوغ به رشد قابل‌ توجهی می‌‌رسند، پس حتما باید به این موضوع دقت کافی داشت. تخت خواب‌های تک‌نفره نسبت به تخت‌های نوزاد و کودک تنوع بیشتری دارند و در چند جنس چوبی، فلزی و چرمی در بازار به فروش می‌رسند؛ همچنین تخت‌های دو طبقه، کشویی، تاشو و … برای کسانی که دو یا چند فرزند دارند بهترین انتخاب برای بهترین استفاده از فضای اتاق فرزندان به شمار می‌آیند.

اندازه تخت خواب دو نفره متوسط (دوبل)

ابعاد تخت خواب دونفره تقریبا در همه جا مشخص است . تخت خواب دوبل هم برای یک نفر و هم برای دو نفر مناسب است. تنوع تخت خواب‌ های دونفره به قدری گسترده است که تمام سلیقه‌ها را پوشش می‌دهد و از متداول ترین نمونه های آن تخت خواب عروس است . تخت خواب دوبل در ابعاد ۱۹۰ سانتی‌متر تا ۲ متر در ۱۳۷ تا ۱۴۰ طراحی می‌شود. می‌توان گفت که تخت دو نفره متوسط از تخت دو قلو بزرگ‌تر است و از طرفی عرض کمتری نسبت به کویین و کینگ دارد.

اندازه تخت خواب دو نفره

تخت خواب تاشو

اگر هرقدر در اتاق خواب تغییر ایجاد می‌کنید به چیدمان ایده‌آل اثاثیه نمی‌رسید، بهترین راه حل، استفاده از محصولاتی است که به منظور بهینه‌سازی در فضا طراحی شده‌اند و سعی می‌کنند با افزایش کارایی، فضای کمتری را اشغال کنند؛ تخت خواب تاشو یکی از معروف‌ترین آن‌ها است. تخت خواب‌های تاشو به جک‌های قوی و باکیفیتی مجهز هستند که استفاده از این مدل تخت را ممکن می‌کنند.

ابعاد تخت خواب تاشو

تخت‌های تاشو در ساعات خواب کاملا به شکل‌ سایر تخت خواب‌های معمولی هستند و در ابعاد استاندارد طراحی می‌شوند و به فروش می‌رسند. مزیت این سری تخت‌ها برای زمان بیداری است؛ کمدی به دیوار محکم پیج می‌شود و سپس تمام بخش‌های تخت به طور کامل جمع می‌شوند؛ انگار که هیچوقت تختی وجود نداشته است.

ابعاد تخت خواب دو نفره

تخت‌ خواب‌های دونفره‌ای که امروزه برای زوج‌ها در هر سلیقه‌ای طراحی می‌شوند، تنوعی بسیاری دارند. تخت‌ های مدرن، فلزی، چوبی، چرمی، دایره‌ای، سلطنتی و … در ابعاد مختلف با توجه به سلیقه و نیاز مشتری، طراحی و ساخته می‌شوند. ابعاد تخت خواب یا سرویس‌ خواب دو نفره به طور معمول با ۱۶۰‌سانتی‌متر عرض و ۲ ‌متر طول ساخته می‌شوند.

ابعاد تخت خواب دو نفره

آشنایی با انواع ابعاد تخت خواب دو نفره و ابعاد استاندارد آن 

  • تخت خواب کینگ: تخت خواب کینگ عرض ۱۸۳ سانتی‌متر و طول ۲۰۳ سانتی‌متر دارد
  • تخت خواب کویین: تخت خواب کویین در مقایسه با تخت خواب کینگ عرض کمتری دارد. در ابعاد استاندارد ۱۵۳ سانتی‌متر در ۲۰۳ سانتی‌متر است
  • تخت خواب سوپرکینگ: سوپرکینگ به شکل مربع است و با سایر مدل‌های تخت از این جهت متفاوت است. ابعاد آن ۲۰۳ سانتی‌متر در ۲۰۳ سانتی‌متر است
  • تخت خواب کلاسیک: این مدل از تخت ظاهر ساده‌ای دارد و با عرض‌ حداکثر ۱۸۰ سانتی‌متر و اغلب به طول ۲۰۰ سانتی‌متر وجود دارد. همچنین تاج‌هایی که برای تخت‌های دو نفره کلاسیک طراحی می‌شوند، ارتفاعی حدود ۹۰ تا ۱۱۰ سانتی‌متر دارند

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به جدیدترین دیزاین خانه ۲۰۲۳ را حتما مطالعه نمایید.

راهتمای خرید تخت خواب

  • تخت خواب سلطنتی: با عرض ۱۸۰ سانتی‌متر و طول ۲ متر و ارتفاع ۴۰ سانتی‌متر در اندازه کوچک و ارتفاع حداکثر ۱۴۰ سانتی‌متر در اندازه بزرگ
  • تخت خواب مدرن: این مدل تخت‌ها در همان ابعاد تخت خواب دو نفره کلاسیک طراحی می‌شوند، اما به دلیل قاب‌بندی پارچه‌ای که تمام بخش‌های تخت را دربرمی‌گیرد بزرگ‌تر به نظر می‌رسند
  • مبلمان تخت خواب‌ شو: امروزه با پیشرفت ایده‌ها مبلمان‌های دوکاره‌ای نیز وجود دارند که با یک حرکت ساده به تخت خواب تبدیل می‌شوند. این نوع مبلمان در سایزهای مختلف وجود دارند که حتی تخت خواب مناسبی برای یک زوج باشند

ابعاد تخت خواب؛ اولین معیار انتخاب تخت خواب مناسب

خواب کافی و باکیفیت برای داشتن بدنی سالم و کارآمد اهمیت دارد. گروه مبلمان ویترا سرویس کامل اتاق خواب، مانند تخت خواب، کمد لباس، مبلمان تخت خواب شو و … را با بهترین کیفیت و تنوعی باورنکردنی طراحی و تولید می‌کند. شما می‌توانید با خرید انواع تخت با ابعاد استاندارد از فروشگاه ما خواب راحت و سلامتی خود را تضمین کنید.

سوالات متداول

چرا توجه به ابعاد تخت خواب اهمیت دارد؟

انسان‌ها در طول روز مشغول کار، کسب درآمد و دانش هستند. بنابراین شب‌ها در زمان خواب دوباره شارژ می‌شوند تا برای روز کاری بعد آماده باشند؛ تخت خواب شارژر آن‌ها است. ابعاد یک تخت استاندارد بر تجربه خواب مفید و باکیفیت تاثیرگذار است.

چرا ارتفاع استاندارد در ابعاد تخت خواب نوزاد این‌قدر مهم است؟

نوزاد در سنین ۱ تا ۴ سالگی رشد می‌کند و تجربه‌ و توانایی‌های جدید کسب می‌کند. اگر ارتفاع تخت خواب نوزاد خیلی زیاد باشد، برای کودکی که به پیشرفت‌های حرکتی رسیده خطرناک است. نوزاد می‌تواند با کمک تکیه‌گاهی بایستد و احتمال دارد که از حفاظ با ارتفاع غیراستاندارد بالا برود و خطری سلامت کودک را تهدید کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *