وبلاگ

روش ست کردن مبلمان با دکوراسیون + تکنیک‌ های ست کردن فرش و مبل

ست کردن مبلمان با دکوراسیون

بهترین روش ست کردن مبلمان با دکوراسیون چیست؟ بدون شک در بحث طراحی دکوراسیون داخلی دو فاکتور انتخاب رنگ و ست کردن فرش و مبل از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است. در واقع بیشتر افراد در مواجه با این موضوع با توجه به تعداد و تنوع گزینه‌ها گمراه شده و گاها نمی‌توانند گزینه مناسب را انتخاب کنند.

این درحالی است که اگر با سبک و اصول هماهنگ کردن مبلمان با دیگر لوازم خانه آشنا شوید، به راحتی می‌توانید دکوراسیون خانه خود را با درنظر گرفتن رنگ‌بندی لوازم و وسایل در بهترین حالت ممکن ست کنید. البته برای انجام این امر مهم  تکنیک‌های متعددی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

نحوه ست کردن مبل و فرش

ست کردن درست مبلمان یکی از اصول مهم در دکوراسیون است. در دکوراسیون داخلی خانه برای ست کردن فرش و مبل باید موارد متعددی در نظر گرفته شود. شما می‌توانید از استایل سنتی یا مدرن در خانه استفاده کنید ولی در این بین فقط نحوه چیدمان و رنگ بندی  مبلمان منزل و وسایل نقش اصلی در تعیین جلوه و زیبایی خانه را بر عهده دارند. در این بخش قصد داریم برخی از اصول کلی آموزش ست کردن مبلمان را بررسی کنیم.

ست کردن فرش و مبل

ست کردن مبلمان با روش گروهی

یکی از ایده‌آل‌‍ترین روش‌های چیدمان به صورت گروهی است که در این حالت از فضای خانه در بهترین حالت ممکن بهره‌برداری می‌شود . برای انجام این کار همان‌طور که پیش از این هم اشاره شد باید ابتدا مبل و سپس فرش را خریداری کنید تا در هماهنگی رنگ‌ها با هیچ محدودیتی مواجه نشوید . البته در بحث انتخاب فرش علاوه بر رنگ و طرح مبل باید نحوه چیدمان آن نیز مورد توجه قرار بگیرد ، تا بتوان بر اساس آن اندازه و سایز فرش را تعیین نمود.

مطالعه بیشتر : برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد پارچه های مبلمان به مقاله کالیته پارچه چیست ، مراجعه کنید .

روش های ست کردن مبلمان با دکوراسیون 

مبلمان و میز آن را به صورت کامل رو فرش قرار دهید. در این حالت اتاق یا سالن دارای یک شکل متحد خواهد بود. برای بهره گیری از این روش، باید فرش از هر سمت در حدود ۲۰ سانتی‌متر گسترده‌تر یا پهن‌تر شود. البته در این صورت شما مجبور به خرید فرش بزرگتر خواهید بود که به طور معمول برای اتاق‌های نسبتا بزرگ و سالن پذیرایی مناسب استمدل دیگر به این شکل است که تنها پایه‌های جلویی مبل روی فرش قرار داده می‌شود.

این روش بیشتر در مواقعی که یک سمت مبل با دیوار مجاور است، مورد استفاه قرار می‌گیرد. با توجه به موقعیت قرار گیری مبل‌ها شما دیگر نیازی به خرید فرش بزرگتر ندارید و این خود یک مزیت به شمار می‌رود .آخرین مدل به این شکل است که تنها میز روی فرش قرار داده می‌شود. از این روش برای مکان‌های کوچک استفاده می‌شود. در این شکل چیدمان باید فرش در حدود چند سانتی‌متر با فاصله از مبل‌ها قرار داده شود.

برای بررسی اندازه فرش نه به میز، بلکه به مبل‌ها توجه کنید وجود هماهنگی میان سبک مبل با فرش یکی دیگر از موارد مهمی که در ست مبل با فرش باید در نظر گرفته شود، هماهنگ بودن سبک بین آن‌ها است. رعایت این مورد هر چند که به نظر کم اهمیت می‌آید، می‌تواند در ایجاد هماهنگی و ارتباط بین مبل و فرش تاثیر‌گذاری قابل توجهی خلق کند. در ادامه برای انواع مبلمان این روش‌ها را برای شما تشریح می‌کنیم.

روش های ست کردن مبلمان با دکوراسیون 

روش ست کردن مبلمان کلاسیک

مبل‌ها از نظر سبک به انواع استیل، کلاسیک و راحتی تقسیم می‌شوند. افرادی که می‌خواهند برای دکوراسیون خانه از سبک سنتی استفاده کنند، به طور معمول قصد دارند فرش مناسب مبلمان کلاسیک را از میان انبوه گزینه­ ها شناسایی کرده و انتخاب کنند.شایان ذکر است که به طور معمول مبل‌های سلطنتی و استیل را به همراه فرش‌های سنتی ایرانی البته با هماهنگی رنگ و طرح انتخاب می‌کنند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که فرش‌های ایرانی علاوه بر سبک سنتی در دکوراسیون امروزی نیز توانسته نهایت زیبایی را به ارمغان بیاورد.

روش ست کردن مبلمان راحتی

در این بخش از مقاله به آموزش ست کردن مبمان می پردازیم. از انواع مبلمان راحتی ، کاناپه و مبل‌های L شکل به طور معمول به همراه فرش‌ها و موکت‌های امروزی و مدرن استفاده می‌کنند. این سبک از ست کردن برای خانه‌های امروزی گزینه مناسبی است. البته روش دیگری نیز وجود دارد که در آن این دو مدل را به هم ترکیب کرده و یک ایده جدید خلق نمایید که نه از سبک سنتی و نه از سبک مدرن پیروی کند.

به همین منظور می‌توانید از مبلمان مدرن و فرش‌های سنتی یا از مبلمان سنتی و انواع فرش‌ مدرن به‌کار ببرید. البته برای پیاده‌سازی این مورد باید نهایت دقت را به خرج دهید تا یک اتمسفر و جو بی‌کیفیت در خانه ایجاد نشود. برای هماهنگ کردن سبک‌ها و همچنین ست کردن مبلمان با دکوراسیون باید به برخی نکات توجه شود که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته است.

ست کردن فرش و مبل با توجه به جنس و بافت پارچه مبل

توجه به بافت و طرح پارچه و همچنین بدنه مبل یکی از موارد مهم برای ایجاد هماهنگی سبک و هارمونی بین مبل و فرش است. شاید بتوانید به کمک یک فرد صاحب نظر و با سلیقه در خرید مبلمان و فرش بهترین مشورت را دریافت کنید، ولی در نظر گرفتن این سه مورد می‌تواند نهایت زیبایی ، هماهنگی و یک نگرش منحصر به فرد را به نمایش بگذارد و بتوانید بهترین انتخاب را برای ست کردن مبلمان با دکوراسیون داشته باشید . برای نمونه اگر بافت موکت خانه شما به صورت هندسی و درشت است، می­توانید با انتخاب مبلی که دارای بدنه‌ای با طرح حصیری و رنگ‌بندی همانگ است، هارمونی و یک‌ دست بودن را در بهترین حالت ممکن خلق کنید.

ست کردن مبلمان با دکوراسیون داخلی منزل

در این زمینه بهتر است به این موارد توجه داشته باشید :

  • اول اینکه مبلمان مورد نظر شما طرح یا بافت خاص و معینی دارد. در این حالت شما باید فرش یا موکت خانه را با توجه به طرح مبل‌ها انتخاب کنید.
  • حالت دوم این است که شما برای مبلمانی که طرح با بافت خاص دارد، اقدام به خرید موکت یا فرش ساده کنید .
  • نوع سوم به این شکل است که مبلمان خانه ساده در نظر گرفته شود ، ولی باید فرش یا موکت‌های طرح‌دار یا شلوغ انتخاب کنید .
  • گزینه چهارم و آخر این است که هم مبلمان ساده انتخاب کرده و هم فرش و موکت ساده و بدون طرح خریداری کنید .

سوالات متداول
استفاده از فرش‌هایی با دو رنگ مختلف چه مزیتی برای ست کردن مبلمان دارد؟
فرش‌هایی که دارای دو رنگ یا بیشتر هستند، دست شما را برای انتخاب مبل مناسب باز می‌گذارند و شما می‌توانید یکی از رنگ‌های فرش خود را در انتخاب مبل لحاظ کنید. فرش‌های چند رنگ از این لحاظ برتری دارند که رنگ‌های به کار رفته در آن‌ها بسیار متنوع است

رنگ کوسن چه اهمیتی در روش ست کردن مبلمان دارد؟
برخی مواقع می‌توان بین رنگ مبل و فرش تناسب ایجاد کرد. یعنی شما می‌توانید رنگ فرش خود را با رنگ کوسن‌ها ست کنید. به همین خاطر اگر مبل‌تان با فرش هماهنگی ندارد، با تهیه کردن چند کوسن هم رنگ با فرش می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

ست کردن مبلمان با فرش‌های طرح‌دار چطور انجام می‌شود؟
اگر فرش منزل شما پرنقش و نگار و رنگ است مبلمان شما هم باید تک رنگ باشد و یا اگر از دو رنگ هم استفاده می‌کنید نباید پارچه رومبلی شما گلدار و شلوغ باشد و باید پارچه رو مبلی شما ساده‌تر و با نقوش کم رنگ‌تر باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *