چیدمان منزل با نگاه به هنر ایرانی

چیدمان منزل با نگاه به هنر ایرانی

چیدمان منزل با نگاه به هنر ایرانی

هنر ایرانی در دکوراسیون داخلی
استفاده از هنرهای ایرانی در طراحی دوراسیون داخلی منزل، ممکن است علاقمندی شما باشد. هر کدام از ما در طراحی منزلمان حداقل از یکی از المان‌های هنر ایرانی، در طراحی منزل استفاده می‌کنیم. فرش ایرانی که عضوی جداناشدنی از خانه‌های ماست. فرش ایرانی از جمله هنرهای منحصر به فرد ایرانی‌ست که مملو از طرح‌ها و نقش‌های پرمعنا و زیباست.

گلیم
گلیم یکی از شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین هنر دست ایرانی است. استفاده از گلیم، ظاهری متفاوت به دکوراسیون داخلی منزل شما خواهد داد. اما چه استفاده‌هایی از گلیم می‌توانید بکنید؟

۱- مبل گلیم: مبل‌گلیم‌ها در واقع مبلمانی هستند که رویه آنها با پارچه‌هایی از نقش و طرح گلیم رویه‌کشی شده است. با توجه به نقش‌های زیبا و رنگ‌های سرزنده گلیم، این مبلها تغییر عظیمی در دکوراسیون منزل شما خواهند داد. در صورتیکه قصد ندارید مبلمان منزل را عوض کنید، میتوانید با خریداری یک گلیم، آن را بر روی قسمت نشیمن کاناپه بیاندازید. برای اینکار دقت کنید که رویه مبلمانتان ساده باشد تا طرح و نقش پارچه مبل، با طرح روی گلیم در تضاد نبوده و حس شلوغی و به هم ریختگی به فضا ندهند.

۲- گلیم بعنوان زیرانداز: از گلیم به جای فرش نیز می‌توان استفاده کرد. فضاهای مناسب برای استفاده از گلیم، جلوی مبل یا زیر میز نهارخوری است. همچنین از قطعات کوچکتر آن، مانند قالیچه های کوچک، در نواحی ورودی خانه نیز می‌توان استفاده کرد.

۳- کوسن‌ و پشتی‌های گلیمی: استفاده از پشتی‌های گلیمی برای فضایی مانند بالکن مناسب است. همچنین اگر تمایل دارید گوشه‌ای از منزلتان را به شیوه سنتی بچینید، این پشتی‌ها بسیار مناسب فضا هستند. در عین حال، اگر تمایلی به استفاده از پشی ندارید، کوسن‌هایی با طرح گلیم، بر روی مبلمان یا صندلی‌ها، حال و هوای تازه‌ای به منزلتان خواهد بخشید.

0 تا 100 ابعاد تشک خوشخواب | راهنمای اندازه تشک خوشخواب

۴- از گلیم به عنوان تابلوی دیوارکوب نیز میتوان استفاده کرد. با اینکار، رنگ و نقش چشمگیر گلیم را از ناحیه پایینی دکور منزل، به سمت بالای آن میبرید.
 
جاجیم
جاجیم‌ها از ددیگر هنرهای ایرانی بافته شده توسط دست است. جاجیم‌ها به نسبت گلیم‌ها کمتر شناخته شده هستند و همچنین از لحاظ طرح و نقش ساده‌تر نیز هستند. از جاجیم نیز می‌توانید بعنوان رویه‌ای برای نشیمن مبل استفاده کنید.
همچنین در صورتیکه نیمکت یا سکویی در منزل دارید، یک تکه از جاجیم بر روی آنها پهن کنید تا هم نشیمن راحت‌تری پیدا کند، هم رنگ آمیزی فضا را متفاوت کند. از تیکه های کوچکتر جاجیم، برای رومیزی نیز میتوان استفاده کرد. میز جلوی مبل، یا میزهای عمسلی و حتی میز نهارخوری میتوانند با تکه‌های جاجیم بر روی آنها، جلوه خاص‌تری پیدا کنند.

ترمه

ترمه پارچه‌ای گرانبهاست که از الیاف بسیار لطیف بافته می‌شود. طرح‌های به کار رفته در ترمه منحنی شکل هستند، مانند بته جقه، و رنگ‌های متفاوتی دارند. از ترمه می‌توانید بعنوان یک رومیزی منحصر به فرد استفاده کنید. استفاده دیگر از ترمه، پهن کردن تکه‌هایی از آن بر روی پشتی مبل است. دقت کنید رنگ ترمه انتخابیتان با رنگ ساده مبلتان هماهنگی داشته باشد. در حقیقت این هماهنگی در تضاد این رنگ‌ها بهتر دیده می‌شود.

ترمه

منبت و معرق

کارهای چوبی منبت و معرق، گزینه‌های بسیار مناسبی برای دیوارهای منزل شما هستند. بسته به سلیقه میتوانید از هرکدام از این هنرها برای دیوارهای منزل استفاده کنید. لازم به ذکر است که برخی از این تابلوهای چوبی، تلفیقی از منبت، معرق و مشبک هستند که بسیار جلوه زیبایی دارند.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.