انواع چوب

انواع چوب در طراحی و دکوراسیون

انواع چوب

از چه چوبی برای طراحی داخل خانه استفاده کنیم؟

 چوب یکی از ابتدایی ترین و قدیمی‌ترین مصالح برای ساخت و ساز به شمار می‌رود. همه ما خانه‌ها یا کلبه‌های چوبی را دیده‌ایم و شاید دوست داشته باشیم درون خانه‌هایی با این سبک زندگی کنیم. لازم است بدانید چوب تنها متریالی است که از منبع قابل تجدید به دست می‌آید و برای مناطق زلزله‌خیز بسیار مفید است. البته پر واضح است که این ماده، علیرغم قابل تجدید بودنش، گران هم هست.
چوب متریالی مناسب، برای طراحی داخلی نیز محسوب می‌شود، زیرا به علت خاصیت ارتجاعی آن، فرسایش کم و کندی دارد. در نتیجه از آن می‌توان برای مبلمان یا کف‌پوش استفاده نمود. همچنین ظرفیت حرارتی چوب به نوعی‌است که نوسان دمایی کمتری به نسبت دیگر متریال‌ها در آن صورت می‌گیرد. کفپوش‌های چوبی به ندرت در زمستان آنقدر سرد می‌شوند که نتوان بدون پاپوش بر روی آنها راه رفت، همانطور که در تابستان نیز دمای متعادلی دارند.

انواع چوب 3

انواع چوب بسته به نیاز شما می‌توانند در طراحی داخلی استفاده شوند. آیا قصد استفاده از چوب در مبلمان منزل را دارید یا یک گلدان چوبی لازم دارید؟ ممکن است بخواهید قاب پنجره‌های منزلتان از چوب باشد؛ یک تابلوی چوبی نیز، المان دیگری است که در طراحی دکوراسیون خانه شما ممکن است به کار رود.

روکش چوبی

 روکش چوبی به لایه نازکی از چوب با ضخامت یکسان گفته می‌شود که به دو نوع طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند. این نوع روکش‌ها بیشتر بر روی نئوپان، فیبر یا ام دی اف چسبانده می شود که در ساخت کابینت، درب و اجسامی از این دست کاربرد دارد.

اشتباهاتی که در هنگام چیدمان منزل نباید انجام داد

انواع چوب 1

چوب‌های دست‌دوم

 چوب‌هایی که ظاهراً به درد خاصی نمی‌خورند و ممکن است شما آنها را دور بیندازید یا گوشه انباری برای چهارشنبه‌سوری نگه دارید؛ استفاده از این چوب‌ها روش مناسبی برای استفاده از چوب در دکوراسیون منزل، تغییر و زیباسازی آن، بدون صرف هزینه زیاد هستند. یکی از راه ها چسباندن این چوبها به یک قسمت از دیوار منزل و تفکیک آن از باقی دیوارهاست. همچنین می‌توان روی این چوبها رنگ‌آمیزی یا نقاشی انجام داد. اگر حال و حوصله بیشتری داشته باشید گلدان یا ظرف چوبی‌ای نیز از آنها به دکوراسیونتان اضافه خواهد شد.
انواع چوب 2
کاربرد چوب‌های مختلف

 چوب بلوط: برای پارکت، کفپوش و همچنین برای سقف مناسب است.
چوب راش: مناسب برای روکش، مبل و پارکت
چوب افرا: مناسب برای ساخت رویه میزها، کفپوش و روکش، مبلمان و دیوار؛ همچنین چوب مناسبی برای کنده‌کاری و ظریف‌کاری به شمار می‌رود.
چوب ملچ: مناسبت‌ترین چوب برای روکش‌سازی؛ همچنین می توان از آن برای خراطی پایه‌ها و نرده‌ها استفاده کرد.
چوب گردو: چوبی‌ست بسیار زیبا و خوش نقش و نگار؛ قابلیت رنگ‌پذیری و کنده‌کاری بسیار بالایی دارد و برای هنرهای دستی چوبی مانند معرق بسیار مناسب است. از این چوب برای ساخت مبلمان گران‌قیمت و پارکت استفاده می‌شود.
چوب توسکا: از این چوب بیشتر برای اسکلت مبلمان استفاده می‌شود.
چوب چنار: برای وسایل تزئینی و مبلمانی که نیاز نیست وزن بالایی را تحمل کنند استفاده می‌شود.
چوب ساج: از این چوب برای کارهای دستی و هنری مثل ساخت مجسمه‌های چوبی استفاده می‌شود.
چوب گلابی: چوب مقاومی است که در قاب سازی و ساخت ادوات چوبی کاربرد دارد.
چوب سرو: چوبی سبک و قابل رنگ‌آمیزی‌است که برای پوشش داخلی دیوارهای داخل ساختمان بسیار مناسب است.

دکور آرامش بخش

لازم به ذکر است که چوب‌هایی که در ایران بیشتر برای صنعت مبلمان به کار می روند عبارتند از: افرا، ملچ، زبان گنجشک، گردو، راش، گلابی و گیلاس.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.