وبلاگ

اندازه های استاندارد در طراحی (آپدیت مهر ۱۴۰۲)

تناسب در طراحی داخلی

اندازه استاندارد در دکوراسیون

نقش اندازه ها به منظور تناسب در طراحی داخلی

  • آشنایی با اندازه‌ های استاندارد در دکوراسیون داخلی

داشتن دکوراسیونی زیبا و متناسب، در گرو چیدمانی متناسب و استاندارد است. اندازه فضا در دکوراسیون، استفاده از وسایل استاندارد و چیدمان آنها به شیوه درست و منجر به زیبایی فضا خواهد شد، در فضای داخلی تعادل ایجاد خواهد کرد و همچنین احساسی خوب و آرام در مخاطبین ایجاد خواهد کرد.

نقش اندازه ها به منظور تناسب در طراحی داخلی

مقیاس و تناسب در طراحی داخلی و طی کردن مراحل طراحی داخلی به چیزهایی فراتر از سلیقه خوب نیاز دارد. اندازه گیری و تصمیم گیری و محاسبه بر اساس نتایج، یکی از عناصر اصلی کار است. از آنجا که دقت بسیار مهم است، طراحان و دکوراتورهای حرفه ای داخلی همه چیز را به میلی متر و سانتی متر اندازه می گیرند.

ممکن است شما در ذهنتان تمام سبک دکوراسیون داخلی منزلتان را تصور کرده باشید. حتی راجع به رنگ و طرح‌های مورد استفاده نیز شکی نداشته باشید. اما آیا مطمئنید که وسایلی که خرید می‌کنید استاندارد هستند و اندازه‌های آنها، با فضای مورد نظر شما یکسان خواهد بود؟ آیا ممکن نیست بعد از خریدن آنها، به مشکل و چالشی در جای دادن و چیدن آنها به نحوی که فکر میکردید بر بخورید؟ با ما همراه باشید. در این مقاله سعی نمودیم تا با ارائه اندازه ها در طراحی داخلی شما را در چیدمان و تناسب در دکوراسیون داخلی یاری نماییم.

قبل از چیدمان و یا خرید هر وسیله ای بهتر است بدانید که هیچ ابعاد استاندارد پذیرایی وجود ندارد فقط باید نوع پذیرایی شما نامتقارن نباشد، مثلا پذیرایی تان مستطیلی با طول بسیار زیاد و عرض کم جز شکل های نامتقارن بوده و اصطلاحا اتوبوسی نامیده می شود که چیدمان در این پذیرایی ها بسیار سخت است.

  • اندازه گیری سایز اتاق

تعیین اندازه ها در طراحی داخلی منزل از طریق برنامه ریزی برای فضا با اندازه گیری طول و عرض کلی یک اتاق شروع می شود. هر دیوار را با توجه به اندازه و محل قرارگیری عناصر معماری مانند درها، پنجره ها، شومینه ها و پله ها از گوشه ای به گوشه دیگر اندازه گیری کنید. به اندازه و محل دریچه ها، رادیاتورها و پریزهای برق نیز توجه داشته باشید.

سپس، یک نقشه برای کف ترسیم کنید. طراحان همچنین طول و عرض کلی هر اتاق را اندازه گیری می کنند تا مقادیر لازم قالبهای تخته و قرنیز، مواد کف و رنگ سقف را محاسبه کنند. اگرچه عرض و پنجره و درب برای نقشه های واحد از محفظه ای به محفظه دیگر اندازه گیری می شود، اما اندازه های واقعی بازشده آنها را نیز اندازه بگیرید.

  • اندازه گیری های سطح دیوار

طراحان و دکوراتورهای داخلی سطح دیوار را اندازه گیری می کنند که مقدار محصول مورد نیاز برای رنگ دیوار یا کاغذ دیواری را تعیین نمایند. برای محاسبه متر مربع مساحت دیوار، طول هر دیوار را به سانتی متر اندازه بگیرید و طول تمام دیوارها را با هم جمع کنید.

سپس، ارتفاع دیوار را از سقف تا کف، همچنین به سانتی متر اندازه کنید. ارتفاع را در کل طول دیوار ضرب کنید. نتیجه خود را بر ۱۴۴ تقسیم کنید تا متراژ مربع را پیدا کنید. برای رنگ آمیزی، مربع دهانه پنجره و درب را از کل کم کنید و سپس متر مربع تنظیم شده را بر عدد ۱۱۰۰ لیتر مورد نیاز تقسیم کنید.

  • اندازه گیری پنجره

اگرچه گزینه های محاسبه پنجره متفاوت است، روند طراحی با اندازه گیری هر پنجره آغاز می شود. پنجره ها معمولاً نسبت به یکدیگر، تفاوت های کمی دارند، به خصوص اگر در خانه ای قدیمی تر زندگی می کنید.

عرض و ارتفاع داخلی دهانه پنجره را اندازه بگیرید. در بالای پنجره، عمق داخلی را از لبه جلوی محفظه تا شیشه اندازه بگیرید. برای عرض خارجی، عرض پنجره را از جمله قاب را اندازه بگیرید.

پوشش قاب قالبی است که دهانه را احاطه می کند. برای ارتفاع خارجی، از لبه بالایی پوشش تا سقف، پایین هر قالب قرنیز و کف را اندازه بگیرید. در آخر، عرض فضای دیوار را در هر طرف پنجره اندازه بگیرید.

برای کرکره ها، سایه بان ها و پرده های داخلی، سازنده یا طراح ممکن است به شما بگوید که اندازه های داخلی را تا ۲ سانتی متر کم کنید. بسته به سبک و پارچه ای که انتخاب می کنید، باید عرض خارجی را در دو یا سه ضرب کنید تا کاملاً مناسب پرده های لوردراپه یا پارچه را بدست آورید.

برای پرده ها یا پارچه هایی که می خواهید باز و بسته بکنید، عرض داخلی را بر سه تقسیم کنید و نتیجه را به عرض خارجی اضافه کنید تا طول میل پرده مناسب محاسبه شود.

پیشنهاد می کنیم جهت خرید تخت خوشخواب به ویترا مراجعه نمایید.

 

تناسب در طراحی داخلی با اندازه گیری مبلمان

  • اندازه گیری مبلمان

مبل شما باید با میزان فضای خانه ی شما متناسب باشد. به همین خاطر ابعاد استانداردی از هر مبل ارائه شده است تا خرید را برای مردم آسوده تر کند. یکی از معضلات بزرگ خرید مبلمان عدم تطابق بعضی از مبل ها با درب ورودی است که باید به آن دقت کرد. عرض راه پله و متراژ راهرو نیز باید محاسبه گردد. به طور کلی گفته می شود که برای پذیرایی و نشیمن های بزرگ از مبل های بزرگ و برای نشیمن های کوچک از مبل های کوچکتر استفاده شود که این اندازه گیری دقیق نبوده و شامل خطای بالایی نیز است. بهتر است با اعداد دقیق و محاسبات درست برای خرید مبل قدم بردارید.

برای ایجاد تناسب در طراحی داخلی، طراحان عرض و عمق مبلمان موجود و بالقوه را اندازه می گیرند تا بتوانند آن را در سطح کف قرار دهند. متخصصان طراحی اغلب از الگوهای مبلمان مغناطیسی یا نرم افزار به همین روش استفاده می کنند.

عرض، ارتفاع و عمق کلی قطعات بزرگ را قبل از خرید اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید از داخل درهای شما رد می شوند. اگر قصد استفاده از روکش مجدد را دارید، برای محاسبه متراژ به ابعاد کلی مبلمان احتیاج دارید.

ابعاد استاندارد مبلمان پذیرایی بستگی به نوع مبل دارند، مثلا اگر بخواهید از یک مبل راحتی استفاده کنید ابعاد آن با استفاده از یک مبل ال و یا مبل سلطنتی بسیار متفاوت است.

برای خانه هایی که سقف کوتاه دارند، ارتفاع قفسه های کتاب و کابینت ها را اندازه بگیرید تا از متناسب بودن آنها مطمئن شوید. برای نشستن روی مبلمان، ارتفاع صندلی به شما کمک می کند که تعیین نمایید آیا مبلمان متناسب با بدن افرادی است که از آن استفاده می کنند یا خیر.

پیشنهاد می کنیم مقاله مهم‌ ترین اصول طراحی داخلی خانه مدرن را حتما مطالعه کنید.

ابعاد استاندارد در دکوراسیون داخلی نشیمن

اتاق نشیمن جایی است که رفت و آمد در آن زیاد اتفاق می ‌افتد. تقریبا ممکن است همه افراد خانواده ، حتی گاهی دوستان و فامیل در این فضا دور هم جمع شوند. بنابراین اندازه مبل‌ ها، نوع چیدمان و میزان فضایی که برای رفت و آمد در این فضا در نظر می‌ گیرید مهم است. برای خرید مبل جمع و جور برای منزلتان حتما به فروشگاه اینترنتی ویترا سر بزنید.

ابعاد استاندارد در دکوراسیون داخلی نشیمن

فضای استاندارد و کافی برای رفت و آمد بین مبل‌ها بین ۷۵ تا ۹۰ سانتی‌متر است و در صورتی که میزهای عسلی را از قبل جلوی مبل‌ها قرار می‌دهید لازم است حدود ۳۰ سانتی‌متر از مبل‌ها فاصله داشته باشند. این فاصله برای میز وسط مبل حدود ۳۵ سانتی‌متراست.

نشیمن کمی کوچکتر از پذیرایی بوده و اگر بخواهید در نشیمن خود از مبلمان کوچکتری استفاده کنید که فضای کمتری را اشغال کند ما به شما مبلمان ال را پیشنهاد می کنیم. ابعاد استاندارد مبل ال راحتی سه نفره شامل : طول ۱۸۹ سانتی متر تا ۲۲۳ سانتی متر و عمق نشیمن مبلمان ۹۰ تا ۱۰۰ سانتی متر است و عمق قسمت عقبی مبل تا قسمت جلویی آن ۱۷۲ تا ۱۸۲ سانتی متر است. این مبل فضای کمی را در نشیمن شما اشغال می کند.

شما باید پیش از خرید هر وسیله ای ابعاد استاندارد نشیمن را بگیرید تا برای وسایل و مسیر رفت و آمد دچار مشکل نشوید.

پیشنهاد می کنیم جهت خرید کاناپه تک به ویترا مراجعه نمایید.

ابعاد استاندارد در دکوراسیون داخلی اتاق خواب

مهم ترین عضو اتاق‌ خواب، تختخواب است. تختخواب‌ها در اندازه‌های مشخصی تولید می‌شوند و بسته به نیاز و سلیقه شما در استفاده از هر کدام از آنها، می‌توان باقی وسایل اتاق را تهیه کرد. اما اگر اتاق کوچکی دارید و قصد استفاده از تخت دونفره کینگ سایز دارید، باید عملا قید استفاده از هر وسیله دیگری در اتاق خواب را بزنید.

امروزه استفاده از تخت‌های کم جا، می تواند گزینه مناسبی برای اتاق‌ خواب‌ های کوچک باشد. بعد از اینکه تصمیم گرفتید چه تختی را داخل اتاق خواب مورد استفاده قرار دهید، سپس سراغ وسایل دیگری از قبیل میز آرایش خواهید رفت.

چیدمان وسایل باید جوری باشد که رفت و آمد نفرات از داخل اتاق خواب به بیرون به راحتی انجام شود و وسیله زائد یا راه مارپیچی در این مسیر نباشد. اندازه مناسب برای این امر ۷۰ سانتی متر است.

ابعاد استاندارد در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهمترین قسمت‎های خانه محسوب می‌شود. محل قرار گیری سه عنصر اصلی و مهم آشپزخانه یعنی یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز، ارتباط مستقیم با کارایی و عملکرد مناسب چیدمان فضا دارد.

ابعاد استاندارد در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

فضای مابین این ۳ عنصر اصلی را به اصطلاح مثلث کار در آشپزخانه می‌ نامند. برای انجام کارها، ممکن است به میزی در آشپزخانه نیاز داشته باشید، یا کانتر آشپزخانه این نیاز شما را مرتفع می‌سازد. اندازه مفید و متناسب برای میز یا کانتر، بسته به اینکه تمایل داشته باشد نشسته یا ایستاده کارها را انجام بدهید بین ۵۵ تا ۹۱ سانتی متر است.

ابعاد استاندارد دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی

سینک‌های روشویی متفاوتی در بازار با سایزهای مختلف وجود دارند. بسته به میزان فضایی که در سرویس بهداشتی در اختیار دارید، یکی از آنها را می‌توانید انتخاب کنید. برخی از این سینک‌ها دارای قفسه‌هایی در بالا و پایین آن هستند که میتواند برای قرارگیری وسایلی مانند صابون و یا حوله‌های اضافه مورد استفاده قرار بگیرند.

اندازه توالت فرنگی نیز بسته به نیاز شما دارد. افراد بلندقد ترجیح میدهند کمی قد توالت فرنگی را بلندتر انتخاب کنند. یا افراد درشت هیکل، ممکن است با سایزهای کوچک و جمع و جور توالت فرنگی احساس راحتی نداشته باشند.

  انواع کاناپه (+17 مدل مختلف و جدید) قیمت > مشخصات > عکس

با کاربرد درست کنتراست، تناسب در طراحی داخلی را ارزیابی نمایید و نسبت اجزا را دقیق اندازه گیری نمایید. رعایت استاندارد اندازه ها در طراحی داخلی بدون در نظر گرفتن سلیقه شخصی می بایست در هر بخشی از خانه صورت پذیرد. البته این نکته را فراموش نکنید که انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی نیز از عوامل مهم در طراحی داخلی به حساب می آید.

برخی از سوالات رایج:

تناسب در طراحی داخلی به چه چیزی نیاز دارد؟

مقیاس و تناسب در طراحی داخلی و طی کردن مراحل طراحی داخلی به چیزهایی فراتر از سلیقه خوب نیاز دارد. اندازه گیری و تصمیم گیری و محاسبه بر اساس نتایج، یکی از عناصر اصلی کار است. از آنجا که دقت بسیار مهم است، طراحان و دکوراتورهای حرفه ای داخلی همه چیز را به میلی متر و سانتی متر اندازه می گیرند.

ابعاد استاندارد اشپزخانه چیست؟

فضای مابین این ۳ عنصر اصلی را به اصطلاح مثلث کار در آشپزخانه می‌نامند. برای انجام کارها، ممکن است به میزی در آشپزخانه نیاز داشته باشید، یا کانتر آشپزخانه این نیاز شما را مرتفع می‌سازد. اندازه مفید و متناسب برای میز یا کانتر، بسته به اینکه تمایل داشته باشد نشسته یا ایستاده کارها را انجام بدهید بین ۵۵ تا ۹۱ سانتی متر است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *