آشنایی با سبک‌های مبلمان

آشنایی با سبک‌های مبلمان

آشنایی با سبک‌های مبلمان

علیرغم تنوع بسیار زیاد در طراحی و ساخت و مبل، لازم است بدانید که تعدادی سبک و استاندارد پایه برای مبلمان وجود دارد. در حقیقت هر کدام از مبلهایی که می بینید، بر اساس استاندار خاص خودش طراحی و ساخته شده است. فارغ از رنگ و طرح رویه پارچه و چوب، اسکلت و اجزای اصلی آنها، بصورت عمومی به ده دسته تقسیم می‌شوند. امروز شما را با این دسته‌ها آشنا می‌کنیم.

مبل چسترفیلد (Chesterfield)
این سبک به سادگی و سهولت قابل تشخیص است. این مبل، دارای لمسه‌دوزی‌های بسیار در قسمت پشت و گاهی نشیمن است. دسته‌های آن نیز گرد و پیچ‌خورده است و ارتفاعی به اندازه تکیه‌گاه مبل دارد. اگرچه پیش از این مبل چسترفیلد اغلب از چرم تهیه می‌شد، اما امروز تولید آن با پارچه‌های دیگر، بخصوص مخمل نیز شاهد هستیم.

sofa styles

مدل چِیس (Chaise)
این سبک دارای صندلی‌های کشیده ای بصورت صاف و یا منحنی است. در قسمت تکیه‌گاه نیز، قوس‌های اندکی متناسب با وضعیت کمر دارد.

sofa styles6

مبل کبریل (Cabriole)
این سبک با ظاهر شکوهمند و پایه‌های خمیده به بیرون آن، به سبک ملکه نیز معروف است. این سبک از دهه ۱۸ میلادی رواج پیدا کرد و اغلب در خانه پادشاهان و ملکه‌ها مورداستفاده قرار می‌گرفته است. برای خانه‌هایی با فضای بزرگ و تجملاتی انتخاب مناسبی است.

sofa styles7

مبل تکیه‌گاه شتری (CamelBack)
این مبل از خانه شیوخ و ثرتمندادن عرب رواج پیدا کرد. نامگذاری این مبل، به دلیل تکیه‌گاه خمیده و کوهان ‌مانند آن است. عموما دو قوز شبیه کوهان شتر بر روی تکیه‌گاه مشاهده می‌شود و گاهی تا سه قوز نیز دارد. ظاهر این مبل فاخر است و میتواند ظاهر دکوراسیون شما را دگرگون کند.

sofa styles1

مبل تختی (Day bed)
کارکرد این مبل از اسمش پیداست. مبلی که از آن روزها برای نشستن و شبها برای خوابیدن و استراحت استفاده می‌شود. این دسته مبل‌ها برای خانه‌هایی که رفت و آمد زیاد دارند و فضای کافی برای گذاشتن تختخواب ندارند بسیار مناسب است.

sofa styles2

مبل لاوسون (Lawson)
این دسته مبل‌‌ها، بسیار راحت و به معنای واقعی در دسته مبلمان راحتی می‌گنجند. عموما برای فضای نشیمن و جلوی تلویزیون به کار می‌روند. این نوع مبل علاوه بر نشیمنگاه نرم و قابل حرکت، دارای پشتی‌های نرمی نیز هستند.

sofa styles 516

مبل تاکسیدو (Tuxedo)
این اسم به گوشتان آشنا آمد؟ حق دارید. همه ما این اسم را زیاد شنیده‌ایم، اما نه در غالب یک سک مبل، بلکه در غالب نوعی لباس مجلسی مردانه. اما مبل مدل تاکسیدو، دارای دسته‌ها و تکیه‌گاهی هم‌ ارتفاع، شبیه مبل چسترفیلد است اما برعکس آن، از انحنا و پیچیدگی دراین مبل خبری نیست و همه خطوط صاف و مستقیم و هندسی شکل است. روکش این مبل پارچه است.

sofa styles4

مبل میان سده (Mid Centry)
این مبل‌ها از میانه قرن بیستم رایج شد، درست زمانی که سبک میان سده در معماری، طراحی داخلی، طراحی محصول و گرافیک پا به عرصه ظهور نهاد. این مبله مستطیل شکل بوده و دارای خطوط صاف، تشکچه‌ها و پشتی‌های کوک زده شده هستند.

sofa styles5

مبل دسته دار دو نفری (Settee)
این مبل مناسب محیط‌های کوچک و جمع و جور است. دارای فضایی برای نشستن دو نفر است و پشتی آن صاف و بدون خمیدگی است.

sofa styles9

مبل دسته غلطکی انگلیسی (English arm roll)
دسته‌های این سبک بصورت گرد شده ساخته می‌شوند. همچنین دارای تشکچه‌های نرم بوده که راحتی نشیمن آن را بیشتر می‌کند. پشتی‌های آن غیرقابل حرکت و محکم است. این دسته از مبلمان با سبک‌های اسپرت به راحتی ست می‌شوند.

sofa styles8

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.